Kolędnicy misyjni

Kolędnicy misyjni to przedsięwzięcie, które w diecezji tarnowskiej realizowane jest od 1993 r. Biorą w nim udział dzieci, które w okresie Bożego Narodzenia odwiedzają parafian w ich domach i mieszkaniach, choć coraz częściej zdarza się, że misyjne kolędowanie odbywa się również w kościołach. Kolędnicy ubrani są w stroje nawiązujące do postaci z betlejemskiego żłóbka oraz do mieszkańców krajów, gdzie posługują tarnowscy misjonarze. W każdym roku przyświeca im inne hasło, sformułowane w jednym z języków krajów misyjnych. Kolędnicy składają życzenia i wykonują scenkę, opowiadającą o tym, że Jezus przyszedł na świat dla wszystkich, ale wielu Go jeszcze nie poznało. Wśród tych, którzy wciąż czekają na Dobrą Nowinę, są też dzieci. Im szczególnie kolędnicy pragną pomagać. Ta pomoc, dzięki zbieranym przez nich ofiarom, przekazywana jest tarnowskim misjonarzom zgłaszającym do realizacji różne projekty, dotyczące głównie życia najmłodszych w krajach misyjnych. Tarnowscy kolędnicy za pośrednictwem Papieskich Dzieł Misyjnych w Warszawie włączają się też w projekty na całym świecie.

Przez ponad trzy dekady kolęda misyjna w diecezji tarnowskiej wsparła wiele projektów. Do najważniejszych inicjatyw należą:

Szpital w Bagandou (Republika Środkowoafrykańska) – powstał dzięki kolędnikom misyjnym ponad 20 lat temu i jest jednym z najważniejszych punktów opieki zdrowotnej w regionie. Szpital wciąż otrzymuje wsparcie finansowe i rzeczowe, dzięki czemu może przyjmować pacjentów, organizować operacje i zapewniać opiekę medyczną.

Szkoła dla dzieci głuchoniemych i z innymi niepełnosprawnościami w Bertoua (Kamerun) – założona przez panią Ewę Gawin oferuje edukację dzieciom z niepełnosprawnościami, które wcześniej były marginalizowane w swoich społecznościach. Obecnie uczęszcza do niej około 150 dzieci.

Projekty ewangelizacyjne i edukacyjne – obejmują m.in. szkolenia katechistów w Afryce oraz edukację dzieci ulicy w Republice Środkowoafrykańskiej w ramach projektu Amolenge ti lege (Dzieci ulicy).

Każdego roku dwadzieścia kilka tysięcy dzieci z naszej diecezji angażuje się w misyjne kolędowanie, odwiedzając ponad sto tysięcy mieszkań i domów.

Po okresie Bożego Narodzenia kolędnicy licznie uczestniczą w diecezjalnym spotkaniu, by podczas Eucharystii wraz z biskupem podziękować za możliwość wsparcia misji i celebrować wartości, które jednoczą kolędników misyjnych na całym świecie.

Od 2024 r. kolędnicy spotykają się także jesienią w ramach inicjatywy „Dzieci Misjom”, która jest oficjalnym rozpoczęciem kolejnej edycji misyjnego kolędowania w diecezji. To właśnie na tym spotkaniu dzieci poznają temat przewodni kolędowania, piosenkę kolędniczą, hasło i scenkę, spotykają się z misjonarzem oraz ubogacają się nawzajem swoją obecnością, biorąc udział w konkursach, zabawach i tańcach integracyjnych, by z radością, zapałem i Dobrą Nowina wyruszyć do diecezjan.