Grupy Róż Żywego Różańca są obecne w 129 parafiach naszej diecezji angażując dziesiątki tysięcy osób w różnym wieku, które modlą się w intencjach misyjnych wyznaczonych przez papieża oraz biorą w duchową opiekę naszych tarnowskich misjonarzy. Ta ich niewymierna duchowa i modlitewna obecność zostawia jednak swoje ślady w konkretnym wymiarze materialnym. Zgodnie z ideą założycielki Żywego Różańca – Pauliny Jaricot – członkinie i członkowie Róż Różańcowych oprócz wsparcia modlitewnego, składają również niewielką, ale systematyczną ofiarę pieniężną. W naszej diecezji są to w sumie kwoty rzędu kilkuset tysięcy złotych rocznie, co przekłada się na znaczącą pomoc misjonarzom i ludziom żyjącym w krajach misyjnych.
Miejscem szczególnej formacji Róż Różańcowych jest nasz diecezjalny Dom Formacji Misyjnej im. ks. Jana Czuby w Czchowie, który przez ponad 25 lat swego funkcjonowania przyjął niemal 5 tys. członkiń i członków Róż Żywego Różańca.
Każdego roku (od 2001) w wybranym wcześniej kościele ma też miejsce Diecezjalne Spotkanie Misyjne Róż Różańcowych. Do tej pory (2025 r.) w spotkaniach tych uczestniczyło ponad 25 tys. osób, które wraz z biskupem dziękowały za dar misji i misjonarzy, a szczególnie za osobę ks. Jana Czuby – tarnowskiego kapłana zamordowanego w Rep. Konga, na rychłą beatyfikację którego pokładano nadzieję od lat i który od lat niejako patronuje tym spotkaniom, przy czym od roku 2024 już jako Sługa Boży, bowiem proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym został rozpoczęty.